Как да се справите със ситуацията не само в момента, но и занапред, съветва психолог
Снимка: Getty
„Синът ми е в 7 клас. Знаех, че той въобще не е отличник, но не мислех, че всичко е толкова зле. Сега стана ясно, че ще има две двойки. Какво да правя в тази ситуация?
Може ли да го оставят да повтаря класа, заради слаб успех. Може би ще му предложат да направи повторно тестове по тези предмети, за да коригира оценките си?“, пише разтревожена майка.
Ето отговора на психолог, който дава и съвети как да се справите със ситуацията не само в момента, но и занапред.
Нека започнем с факта, че нито едно училище няма интерес да остави детето да повтори годината. Обикновено учителите правят всичко по силите си, за да насърчат напредъка на ученика и той да премине в следващия клас. Ако по другите предмети има 3, 4, 5, тогава най-вероятно ситуацията е поправима.
Какво могат да направят родителите
- Говорете с детето си и разберете причините за лошите оценки.
- Срещнете се с учителя и обсъдете ситуацията и възможните начини да се включите в работата. Оценките може да са лоши, поради факта, че ученикът няма контакт с учителя или има конфликт. В повечето случаи това са причините.
Важно е родителите да намерят правилния тон на диалог с учителя и да намерят решение на проблема.
Може да го насочат към друг преподавател, който да му обясни материала.
- Случва се детето да не разбира темата, въпреки положените усилия. Тук проблемът може да бъде решен чрез включване на друг преподавател. Може би той ще успее да обясни материала по разбираем начин.
Понякога е достатъчно просто заедно да преминат материала от началото на годината, и да намерят отправната точка, от която е започнало неразбирането на темата.
- Важно е да запомните, че детето страда от лошите оценки. Дори и да не го показва. В тази ситуация то се нуждае от помощ, а не от скандали, крясъци и заплахи.
Трябва да бъдете негова опора в трудностите, да му давате усещане за подкрепа.
Бъдете търпеливи и му покажете, че го приемате и обичате, въпреки слабото му представяне в училище. И най-вече, че сте готови да помогнете да коригира ситуацията.
Снимка: Getty
- Но не подценявайте проблема. Бъдете готови за факта, че ще се появяват и други клопки, например: ще установите, че има много пропуски и ама да наваксва много материал ...
Грешка е да го оставите насаме с този проблем.
- Помогнете му: разбийте материала на малки части, подгответе се заедно, задайте въпроси, вие правете грешки, които той да се опита да коригира.
Направете процеса на подготовка общо дело, но без негативизъм, заплахи и крясъци.
- Отбелязвайте всеки успех. Покажете, че виждате и го оценявате. Това ще му даде мотивация да продължи напред.
В обобщение, тази ситуация е поправима, но ще отнеме време, търпение, приемане и безусловна любов от ваша страна като родител.
Защо детето не се справя с училищната програма
Има няколко основни причини за лошия успех и те трябва да бъдат идентифицирани и елиминирани.
Слабо развити памет, внимание, мислене, въображение. За да получи добри оценки, детето трябва да може да слуша внимателно учителя, да се концентрира върху задачите, да работи с много информация и да я запомни. Тези умения могат и трябва да се тренират.
Просто не разбира темата. Опитайте се да си спомните кога му е станало толкова трудно. Може би е пропуснал няколко теми поради отсъствие от училище. Така е започнал да мрази предмета, защото децата обичат тези предмети, по които са добри.
За да попълните пропуските на седмокласник по биология, например, трябва да вземете учебниците за 5 и 6 клас и да преминете отново през материала. Това е пътят.
Проблеми с мотивацията. Може би детето просто е решило, че тези предмети няма да му бъдат полезни и не иска да губи енергия за тях.
Снимка: Getty
Полезен трик
- Поканете го да сключите споразумение. Нека обещае, че ще постигне по-високи оценки, а вие ще изпълните едно негово желание. Може би иска скутер или нова компютърна игра. Това е чудесен инструмент, който позволява и на двете страни да се възползват.
- Никога не го заблуждавайте. Спазвайте обещанията си, не обещавайте невъзможното.
Когато сключвате договор, първо се опитайте да си поставите по-малки цели (да си оправи една от лошите оценки до края на срока).
Когато видите, че този инструмент работи, предложете по-сериозно споразумение.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари